Sizce kültür nedir? Bence kültür, farklı bölgelerde, farklı renkler saçan bir gökkuşağıdır. Her bir kültür için, farklı bir renk vardır. Bu renkler çok eşsizdir. O kadar eşsizdir ki asla aynı olmaz. Bütün renkleri birleştirince gökkuşağı, yani dünya tamamlanır. Rengârenk bir dünya 

Aynı toplumun insanlarını, hatta farklı toplumdan insanları da barındırır, insanların bir araya gelmesini sağlar kültür. Bu düşünceler hakkında yorumlar ve tartışmalar vardır. Herkes kendi görüşünü savunur, tabii ki aynı düşüncelerin olması muhtemeldir. Sonuçta konu aynı değil mi? Sizin düşüncenizi bilmem ama benim düşüncem şu yönde: Şu zamanlarda, insanlar kültür ve kültürel miraslarımızın farkında değiller. Aslında biz, bir kültürün parçası olduğumuz için şanslıyız. Fakat bunun önemi bilinmiyor. İnsanlar telefon, tablet, bilgisayar gibi aletlerle oyun oynamakta. Nerede kaldı o samimi, insanların birbirini kamera ve ekrandan değil de, gözleriyle kanlı canlı gördükleri, beraber oyun oynadıkları, sohbet ettikleri zamanlar?  

Oyunlar da kültürümüzün bir parçasıdır. Kendi çevremizi, kültürümüzü yansıtır oyunlar. Bilgisayar oyunlarından bahsetmiyorum. Sokakta, arkadaşlarımızla oynadığımız oyunlardan bahsediyorum. Sizce hangisi kültürel bir unsur olmaya daha yatkın yatkın? Bilgisayardan insanların birbirleriyle savaştıkları, rekabet ettikleri, birbirlerini vurdukları oyunlar mı? Yoksa anın heyecanına kapılıp, yere düşsen de ne olursa olsun kalktığın, arkadaş edindiğin, bayramlarda erkenden kalkıp arkadaşlarını toplayarak sabahtan akşama kadar oynadığın oyunlar mı? 

Zaman geçtikçe insanlar o hissi, o anıları unutur oldu. Kaybetti ışığını kültürel değerler. Dünyayı karanlığa bürüyen, video oyunları ve teknolojik aletler, kültürel değerlerin bu dünyayı aydınlatmasını engelledi. Benim düşüncem şu yönde: Bir gün gelecek, işte o gün teknolojinin gölgeleri kalkacak, insanlar farklı kültürlerin, kültürel zenginliğin önemini anlayacaklar.
MERT AYTEMİZ

ODTÜ GV MERSİN OKULLARI 

7/B SINIFI ÖĞRENCİSİ

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

©2024 Öğrenci Teknoloji Takımı 2022 Emeği GeçenlerODTÜ GVO - BLOG

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account