Sabah uyandınız, dün akşamki yediğiniz pizzaların kokusu hala ağzınızda. Dün gece güzel bir uyku çekememişsiniz. Gerçi bir kaç yıldır hiç güzel bir uyku çekememişsiniz. Gözlerinizden uyku, göbeğinizden her gün başlayacağım dediğiniz ama asla başlamadığınız sporun sonucu yağlar akıyor. En son ne zaman düzgün yürüyebldiğinizi bilmiyorsunuz. Kendinizi sevmiyor, seviyorsanız bile kendinizi kandırıyorsunuz. Her gün kendinize şu soruyu soruyorsunuz: Ne zaman istediğim kişi olacağım? Sonra bu soruyu askıda bırakıp sevmediğiniz hayatınızdaki sevmediğiniz iş veya okula gidiyorsunuz.

      Burdaki kişi size tanıdık geldi mi? Ya da bu metindeki kişi siz misiniz? Umarım değilsinizdir çünkü eğer bu kişi sizseniz kimsenin yaşamak istemediği bir dönem veya daha da kötüsü yaşamın içindesiniz. Bu kişi sizseniz ya çok meşgulsünüz ya da ertelemek denilen eylemi yapmaya çok isteklisiniz. “Bir gün değişeçeğim, bir gün başlayacağım” demekle uzun bir zaman harcamış ama daha kılınınızı bile kıpırdatmamışsınız. Belki de artık kıpırdatamıyorsunuz.

     Günümüzde spor denilen eylem eskisi gibi değil. Dürüst olmak gerekirse eskisinden daha iyi bir anılış şekli var diyebiliriz. Eskiden spor yapmak zengin işi gibi görülürmüş. Günümüzde ise spor daha erişilebilir ve yapılmak istenmekte. Sporun faydaları bilim tarafından bir çok kez kanıtlanmıştır. Bunlar uyku verimliliğine katkı sağlamak, formda kalmak ve bağışıklık sistemini geliştirmek gibi şeylerdir. Ayrıca sporun bir çok çeşidi vardır.

     Sporun bu kadar ulaşılabildiği olduğu ve herkes tarafından tercih edilen olduğu bu dönemde spor yapmak istemeyen maalesef bir sürü kişi vardır. Bir toplumun gelişmişliği bilimsel başarılar, ekonomi, eğitim vb. şeyler ile aynı zamanda ülkenin sporcuları ve spor yapan kişi sayısı ile de ölçülür.

     Spor yapmadan bir hayat geçirme konusuna gelirsek, her insanın bir sporda yeteneği vardır ve önemli olan bu yeteneği keşfedip bunun üstüne ilerlemektir. Bir insan yaptığı şeylerde en iyisi olmak istiyorsa, sağlıklı kalmak ve algı kabiliyetini geliştirmek istiyorsa ve son olarak yetenekli ve parlak bir insan olmak istiyorsa spor yapmalıdır. Sporsuz hayat geçirilmemelidir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

©2024 Öğrenci Teknoloji Takımı 2022 Emeği GeçenlerODTÜ GVO - BLOG

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account