Oryantiring Nedir Nasıl Oynanır? 

 

Oryantiring’de sporcular harita kullanarak haritalarındaki hedefleri sırasıyla bulmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında (hedeflerde) turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı kullanarak haritanın yanındaki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar. Amaçları hedeflere en hızlı ve doğru bitirmektir. 

 

 Oryantiring kelimesi, İngilizce orienteering kelimesi aracılığıyla, İsveççe orientering kelimesinden dilimize geçmiştir. İlk resmî faaliyet 1918’de İsveç’te Albay Ernst Killander tarafından yapıldı. O tarihten sonra ilgi hızla arttı ve ülkedeki en yaygın sporlardan biri halini aldı. Uluslararası Oryantiring Federasyonu 1961 yılında kuruldu. Oryantiring günümüzde pek çok ülkeye yayılmış bir kitle sporudur. İsveç’teki O-ringen faaliyeti her yıl onbinlerce sporcuyu bir araya getirmektedir. ‘Wikipedia.

   

Türkiye’de oryantiring

Türkiye’de oryantiring, 1970’lerden beri silahlı kuvvetlere bağlı kurumlar ve diğer kamu kurumları bünyesinde yapılmaktadır. 1999’da İstanbul ve Ankara’da halka açık oryantiring grupları kurulmuş ve faaliyete başlamıştır.Türkiye’de resmî örgütlenme çalışması 2001 yılında başlamış ve 2002 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu’na bağlı Oryantiring Asbaşkanlığı kurulmuştur. Asbaşkanlık 2004 yılında İzcilik Federasyonu’na bağlanmıştır[5]. 2006 yılında bir Oryantiring Federasyonu kurulması kararı alınmış olup, 28 Mart 2006 tarihinde İzcilik Federasyonu’nundan ayrılan Oryantiring, 19 Haziran 2006 tarihinde kurulan Oryantiring Federasyonu’na bağlanmıştır. 2006 yılının son dönemlerinde özerliğini isteyen Federasyon, 2007 mart ayında birinci genel kurulunu yaparak özerk federasyon olmuştur.

Türkiye’deki en önemli oryantiring faaliyeti, uluslararası katılıma sahne olan İstanbul 5 Gün yarışmalarıdır.‘Wikipedia.

 

  Yarışmalarda Oryantiring 

Yarışmalarda bütün sporcular aynı anda başlar ve parkurunu en kısa sürede tamamlamaya çalışır. Yarışmalarda en az 10 hedef en çok 50 hedef vardır (küçükler takımında). Yarışmalarda pusula ile yön belirlenir çünkü daha öce hiç bilmediğin / bilinmeyen bir yere giderler. Daha teknolojik yarışmalarda size bir yüzük verilir ve sadece hedefe okutup hızıca parkura devam edebilirsin. 

                                  

           

Kurallar

Oryantiringde sporcular kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar. Bazı yarışmalarda zımba ve kontrol kartı yerine elektronik bir sistem de kullanılmaktadır. İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle diskalifiye edilir. Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.

 

              Oryantringde Takım Oyunu 

Takım oyunlu yarışmalarda takımlar sırayla parkuru tamamlamaya çalışırlar. Takımlı oyunlarda çok kötü oynarsan bile sadece takımında en iyi yapan 3 kişinin yapma süresinin yüzdesine göre kazananlar belirlenir. Eğer takımın derece yaparsa turnuvalara çıkarsın. Turnuvalarda diğer dereceye giren kişiler birbiriyle kapışır ve kazanan başka kapışanların kazananıyla kapışır en sonunda finalleri kazanan bütün turnuvayı kazanır. 

                     

 

Kaynakça:  

Daha çok bilgi göz çıkarmaz:   Oryantiring Nasıl Oynanır?-Blog 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

©2024 Öğrenci Teknoloji Takımı 2022 Emeği GeçenlerODTÜ GVO - BLOG

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account